Aktualności malarskie

Z Warszawy do Paryża

1 lutego 2021 roku w domu aukcyjnym Pierre Bergé & Associés, na aukcji Judaiki, czyli przedmiotów o proweniencji żydowskiej i związanej z judaizmem, został zlicytowany duży polski obraz.

Do Paryża przybył z Warszawy, z dużego domu aukcyjnego Agra Art. Strona galerii ofertowej tej firmy nie podaję za jaką kwotę został sprzedany. Patrząc na wyniki aukcyjne obrazów autorstwa Jana Czesława Moniuszki, mogła być to cena w przedziale 30 – 40 tysięcy złotych. Choć nie jest wykluczone, że obraz sprzedał się taniej. “Koncert Jankiela”, bo o nim mowa jest obrazem o wymiarach 70 x 100 cm. Obrazy przekraczające metr długości, tegoż autora nie sprzedawały się za więcej niż trzydzieści kilka tysięcy.

Jak słusznie zauważa strona tropiąca polonica na zagranicznych aukcjach stacjonarnych. Obraz od strony technicznej namalowany jest przeciętnie, a niektóre postacie ze sceny koncertu utalentowanego Żyda z Pana Tadeusza wyglądają wręcz słabo.

Innego zdania byli licytatorze niedużej, ale ekskluzywnej aukcji przedmiotów związanych z kulturą żydowską. Estymacja o bardzo dużej szerokości 3 – 10 tysięcy euro, została znacznie przekroczona. Młotek prowadzącego aukcję przedstawiciela stuknął finalnie na cenie 19 tysięcy euro. Do kwoty tej nowy nabywca będie musiał doliczyć młotkowe, czyli opłatę domu aukcyjnego w wysokości od 20 do 25% i ewentualny podatek vat. Różnica cenowa wydaję się znaczna, ale paryska aukcja skierowana była do wyspecjalizowanych nabywców. Niewielka ilość, bo zaledwie kilkudziesięciu przedmiotów i rozpoczęcie aukcji o godzinie 19.00 nie jest powszechnie spotykane przy aukcjach stacjonarnych.

O Ironio, mimo osiągnięcia lepszej ceny za owy obraz, niż udało się to osiągnąć w Polsce, nie ustrzeżono się błędu. Moniuszko, został bowiem przemianowany na “Monuisczko” w tytule przedmiotu. Dość zabawna literówka, jak na sprzedaż antyku, o takiej wartości. Nie przeszkodziło to jednak w sprzedaży obrazu za finalną kwotę około 100 tysięcy złotych, wliczając wszystkie opłaty!

Wprawne oko dostrzeże tu drobną różnicę w oferowany przedmiotach domu Agra Art i Pierre Bergé & Associés. Zamieszczone zdjęcia Koncertu Jankiela pochodzą z oferty tych dwóch domów. Po drodze jednak, w transporcie naszemu Jankielowi ubyło perełkowej bordiury w ramie obrazu. Być może nowy właściciel zajmie się tym ubytkiem, ale biorąc pod uwagę wylicytowaną cenę obrazu szybko ponownie na rynku nie zobaczymy.

 

 

Obraz sprzedany w Agra Art

 

Obraz sprzedany we Francji. Prawda, że podobny? ;]

 

Odzież malowana – Medicine

Polska firma odzieżowa Medicine wypuściła na rynek kolekcję ubrań i dodatków z motywami polskiej sztuki. Znaleźć w niej możemy między innymi: Stańczyka Matejki, Babie lato Chełmońskiego, czy Szał uniesień Podkowińskiego. Osobiście postawiłem na Witkacego, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do którego kolorowo – narkotycznej ekspozycji ciężko było mi w domu dobrać cokolwiek tak kolorowego. Na szczęście z pomocą przyszła porcelanowa papuga 😉

Zapraszam do zapoznania się z kolekcją, choćby z racji na propagowanie polskiej klasyki malarstwa.

 

Meidicine  Eviva l'arte Witkacy z kolorową papugą

 

 

W renowacji…

W konserwacji z naszych obrazów przebywa obecnie dzieło Stanisława Maśluszczaka. Czuję jeszcze mocniej, to olej o wymiarach 80 x 60 cm to rzadkość u tego artysty.

Autor posługujący się zazwyczaj akrylem i malujący obrazy o wielkości do 30 x 40 cm

Duże oleje na płótnie tego autora spotyka się rzadko. Jeden, ponad metrowy, został kupiony za kwotę 42 tysięcy złotych.

“Czuję jeszcze mocniej” przedstawia postacie ludzkie z małych miasteczek w konwencji wygięcia i wynaturzenia, ale oddające ich emocje i historię.

Gdy tylko zakończy się proces punktowania i zabezpieczania farby po odciśniętym blejtramie obraz trafi do oferty…

 

Antykwariat Synopsis monety