Ludwig August Most w Szczecinie

Pochodzący ze Szczecina malarz połowy XIX wieku, świetny pejzażysta i przedstawiciel biedermeieru.

Wśród jego prac możemy znaleźć widoki Zamku Książąt Pomorskich, nabrzeży i okolic Odry, malownicze pejzaże Alp oraz najbardziej charakterystyczne dla epoki sceny sytuacyjne z udziałem zwykłych ludzi.

Most preferował malować niezbyt duże sytuacje, stanowiące zamkniętą całość. Liczne sceny w zabudowaniach wiejskiej scenerii, kupcy w halach targowych, mieszczanie w kunsztownie zdobionych wnętrzach kamienic.

Charakterystycznym dla jego twórczości było złożone operowanie światłem, uchwycenie codziennych scen z życia – zwłaszcza tych ciekawszych oraz oddawanie emocji dzieci, które często znaleźć można na jego obrazach.

Przedstawiony poniżej olej na płótnie o wymiarach 53 x 63,5 cm jest typowym przykładem jego twórczości.

Przygotowania do pierwszego wyjścia do kościoła ilustrują przymiarki dziewczęcej spódnicy, w których udział bierze cała rodzina. Sień w której ma to miejsce imituje tu nieco teatralną scenę, w bokach której widzimy zasłony, a światło padające z umieszczonego po lewo okna oświetla całą sytuację.

Dumny dziadek lub może krawiec oraz babcia skupiają największą uwagę na dziewczynce. Naturalne zainteresowanie wykazuje tez kobieta w średnim wieku, najprawdopodobniej matka oraz najstarsza siostra. Niepocieszona zaś tylko wydaje się siostra młodsza, która z niezbyt zadowoloną miną oparła się o kaflowy piec na drugim planie. W wejściu do izby czeka mężczyzna w średnik wieku, zapewne będący ojcem.

Naturalności sytuacji dodaje pies szarpiący kawałek znalezionego płótna obok miedzianego dzbanka, na którym widzimy grę światła i cienia. To właśnie na stojącym pod nim zydelku Most umieścił swoją sygnaturę i datę: 1853

Antykwariat z przyjemnością pomoże w nabyciu lub sprzedaży innych dzieł tego rodzimego artysty

Ludwig August Most

scenka

1853 sygnatura

Antykwariat Synopsis monety