Merian Panoramy z Polski i nie tylko…

 

Matthaus Merian to chyba jeden z najsławniejszych rytowników XVII wieku. Twórca niezliczonych panoram i map w tym Polski, Rzeszy i Francji oraz wielu innych.

W jego ślady poszła również jego córka przyczyniając się do wczesnej feminizacji dyscypliny jaką jest entomologia i wykonując ryty przeróżnych stworzeń, jakie mniej wprawne oko skojarzy jako robaki.

Merian podróżując z Zeillerem okazał się niezwykle “przydatny” dla polskich kolekcjonerów starej grafiki historycznej, a to za sprawą “Topographia Electoratus Brandenburgici et Ducatus Pomeraniae” w której znaleźć możemy większość zachodniopomorskich miast i miasteczek.

Na aukcjach w serwisie allegro tym razem wystawiamy panoramę Recza, ale nie tylko.

 

 

IMG_2129

 

 

Jak wspomniałem na wstępie zainteresowanie szwajcarskiego twórcy nie ograniczało się tylko do Europy wschodniej, dlatego na sąsiedniej aukcji mamy okazję zaoferować miedzioryt z bardziej zachodniej części Pomorza. Mianowicie z Damgarten w okolicach Rugii.

 

 

IMG_2122

 

 

Niezależnie od zbieranego przez siebie tematu warto pamiętać, aby nie narzucać sobie samemu sztywnych ram i kolekcjonowania tylko jednej części Pomorza. Przez 400 lat granice uległy drobnym modyfikacjom, ale ich ikonografia na szczęście często ostała się w niemalże nienaruszonym stanie.

 

 

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Antykwariat Synopsis monety