Powstanie Warszawskie – Dokument z obozu

Data 1 sierpnia jest znaną, jako wybuch Powstania, data jego końca 3 października  kojarzy już mniej osób. Początkowe planowane na kilka do kilkunastu dni w celu przejęcia kluczowych strategicznie punktów w mieście, zakończyło się niepowodzeniem, aby finalnie trwać aż 63 dni.

Godzina W rozpoczynająca zryw zbrojny przeprowadzona w ramach planu Burza przeciw niemieckiemu okupantowi nie doprowadziła, do tego, co zamierzano.

Realnymi konsekwencjami było usunięcie całej ludności stolicy po zakończeniu Powstania dnia 5 października.

Członkowie AK i cywile zostali rozmieszczeni po wielu obozach na terytorium Rzeszy i Generalnego Gubernatorstwa.

W tym chaosie dla bliskich sobie osób najważniejszym było ustalenie podstawowych informacji, czy przyjaciele i rodzina żyje, gdzie się znajduje i w jakim jest stanie. Wszelkie dalsze rzeczy, poza przeżycie schodziły na dalszy Plan.

Z podobnego założenia wyszedł autor listu, nadanego ze Stalagu Lamsdorf (dzisiejsze Łambinowice) w końcu roku 1944’go.

Informuje on swoją babcie, sądząc że ma ona największe szanse na otrzymanie korespondencji, w jakich dzielnicach pozostała reszta członków rodziny i w jakim jest stanie.

Dokument ten wraz z resztą korespondencji wystawiamy na aukcję. Liczymy, że trafi w ręce pasjonatów i historyków, dla których  źródła prywatne stanowią wysoką wartość informacyjną.

 

Tagi:

Social:

Antykwariat Synopsis monety