Skarby z własnej kolekcji…

Czasem, gdy człowiek stwierdza, że nacieszył się już wystarczająco jakimś przedmiotem, jego widokiem, aurą i całym urokiem, jaki roztacza dobrej klasy antyk dochodzi do wniosku, że pora na jego sprzedaż.

Tak z mojego zbioru stwierdziłem, że wyzbywam się dość ciekawej papierośnicy. Stanowi ona bowiem wyrób na pograniczu antyków, numizmatyki i sreber związanych z historią dwudziestoletniej Polski, a także jej dość bliskich sąsiadów.

Jak wspomniałem papierośnica lub cygarnica jest srebrna, co akurat nie powinno dziwić. Dość ładne czernienie, złocenie wewnątrz i w dodatku naturalistyczne ukształtowanie poprzez technikę samorodok, czyli palenie srebra, rozpowszechnioną w Rosji, stosowaną między innymi przez Karla Faberge.

Przedmiot na środek wieka wpasowaną ma monetę 10 zł Traugutt z resztą w dość dobrym stanie zachowania. Nie posiada on jednak punc polskich, ani punc importowych. Opuncowany jest za to łotewskim znakiem, jaki zaczął obowiązywać od reformy probierczej w 1924 na terenie tego państwa. Trzeba przyznać, że dawne carskie terytorium zachowało pewną naleciałość, ponieważ próba srebra to nietypowe jak na zapis tysięczny ‚875 a typowe jak na normę carską 84 zołotniki.

Przedmioty takie, choć stosunkowo młode, mają swoją historię i indywidualny urok. Z dużą chęcią zapoznam się z ofertami podobnych do własnego zbioru. W przypadku pytań o wyżej wymieniony przedmiot chętnie odpowiem na maile.

10 złotych Traugutt 1933

Srebrny wyrób papierośnica

Szczecin skup srebra

Samorodok

 

Tagi:

Social:

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Antykwariat Synopsis monety