Starodruki a nauka – Zielnik epoki baroku

Handlując różnymi starodrukami sprzedający, jak też kupujący zawsze wyczekują jakichś perełek. Niestety zdarzają się one rzadko, często są mocno specjalistyczne lub specyficzne, co za tym idzie przeznaczone nie dla każdego.

Jednak dla miłośników tematu odpowiednia książka wydana przed 1800 rokiem będzie niebywałą zdobyczą. Tym razem na aukcjach gościmy bardzo ciekawe i fundamentalne dla dziedziny dzieło dotyczące botaniki.
Historia jak niemalże zawsze zaczyna się w starożytności i w umyśle jednego z filozofów, kategoryzującego otaczający go świat. Teofrast, bo o nim mowa “znajomy” Arystotelesa zapisał się w dziejach jako ojciec botaniki i systematyki roślin.
Swoim dziewięciotomowym Historia Plantarum (a w pełnej późniejszej nazwie: Theophrasti Eresii de Historia Plantarum Libri Decem) dokonał podstawowej systematyki roślin.

Jego pisma, jak wiele innych zaginęły w mrokach dziejów, czyli rzecz jasna w średniowieczu, aby odnaleźć się w wieku XV, jednak pierwsze pełne wydanie tego starodruku następuje dopiero w wieku XVII, w 1644 roku.

Zdobione pięknym frontyspisem z licznymi, bo aż ponad 650 drzeworytami, będzie stanowić podstawę nowożytnej botaniki.
Książka jest rzecz jasna do zdobycia na aukcjach w naszym antykwariacie pod adresem: http://allegro.pl/1644-herbarium-zielnik-teofrast-eresos-botanika-rr-i3728090642.html

starodruk antykwariat Historia plantarum botanika

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Antykwariat Synopsis monety