Antyki Szczecin – Sklep z antykami

 

Czym są antyki?

Jak stare potrafią być przedmioty?

Dzieła sztuki i starocie domowego użytku

Antyki i kolekcjonerstwo

Antyki a antykwariat

Wycena i sprzedaż antyków

 

 

 

Czym są antyki?

Antyki kojarzą nam się z czymś niezwykle starym i zakurzonym. Często znalezionym na strychu i zapomnianym. Jakąś rodzinną pamiątka lub znaleziskiem z przypadku. Odkrywając taki przedmiot zastanawiamy się czy to już antyk? Czy ma jakąś wartość? Jaką? Na początku możemy mieć problem z ustaleniem, czym dany przedmiot jest. Dziwnie wyglądające starocie, nie wiadomo do czego służące urządzenia, mogą dostarczyć godzin poszukiwań w internecie. Jeśli odnaleziony skarb nie ma na sobie żadnych znaków, ani napisów możemy szukać jedynie po skojarzeniach.

Tymczasem antykami nazywamy przedmioty starcze niż kilkadziesiąt lat. Nie ma ścisłej liczby lat, jakie powinien mieć antyk. Jako minimum przyjmuję się granice 50 lat, ale dużo zależy od stylu w jakim został wykonany i czasie w którym powstał. Przedmioty młodsze niż pół wieku będziemy zaliczali do obiektów retro, albo vintage. Walory kolekcjonerskie, na przykład monety i medale mogą być wydane współcześnie a i tak będą posiadały wartość materialną i kolekcjonerską, mimo że nie będą one antykami.

 

 

Rzeźba górnika z brązu wykonana około 1900 roku

 

 

Jak stare potrafią być przedmioty?

Odkąd człowiek nauczył się wykonywać przedmioty mamy do czynienia z jego kulturą materialną. Te pierwsze pradawne, powstały jeszcze w okresie prehistorycznym, czyli przed wynalezieniem pisma. Są to przedmioty bardzo proste, wykonane w kamieniu. Nieskomplikowane narzędzia, takie jak ostrza lub figurki możemy znaleźć w muzeach archeologicznych. W okresie starożytności, czyli od kilku tysięcy lat przed naszą erą do 476 roku naszej ery wytwarzano przedmioty znacznie bardziej skomplikowane w obróbce. Są to jednak czasy bardzo odległe. Z okresu starożytnego kolekcjonerzy zbierają najczęściej monety, na przykład z okresu Cesarstwa Rzymskiego. Wczesne średniowiecze nie obfituje w zbyt okazałe zabytki kultury materialnej, ale już wczesny okres nowożytny, czyli od epoki renesansu zostawiło nam w spadku wiele obiektów cennych materialnie, historycznie i artystycznie. Pierwsza wydrukowana książka, to jest Biblia Gutenberga z roku 1455 dała początek grafice i sztuce drzeworytu upowszechnionemu na szerszą skale.

 

Ten widok Wrocławia pochodzi z Kroniki Świata wydanej w 1493 roku

Dzieła sztuki i starocie domowego użytku

Przedmioty, które możemy znaleźć w naszych domach, choć bardzo ciekawe, będą różniły się mocno od obiektów, jakie możemy znaleźć w muzeach. Po zmarłych dziadkach i babciach poza kolekcjami zostają nam często rzeczy domowego użytku. Od połowy XX wieku i narodzeniu się takich pojęć jak design i wzornictwo przemysłowe mamy do czynienia z rozwiniętą sztuką użytkową. Jednak zdobienie z pozoru prostych antyków, jak świeczników, narzędzi, mebli, broni i wielu innych miało miejsce już dużo wcześniej.

Podstawową różnicą między tymi dwiema kategoriami jest ich przeznaczenie. Dzieła sztuki z reguły będą służyły tylko do ozdoby. Ich funkcjonalność ma drugorzędne znaczenie. Starocie i popularne antyki są ozdobnymi elementami domu, kiedyż używanymi na co dzień lub od święta, ale w pełni użytecznymi.

 

Te pozłacane świeczniki łączą w sobie kilka styli. Zostały wykonane w XIX wieku

 

Antyki i kolekcjonerstwo

Zupełnie inną kategorię stanowią przedmioty kolekcjonerskie. Mogą one, ale nie muszą być stare. Do szeroko pojętego zbieractwa i kolekcjonowania należeć może prawie wszystko. Najpopularniejszą pod względem liczby kolekcjonerów  jest numizmatyka, zajmująca się monetami. W latach 60’tych i 70’tych za sprawą masowych abonamentów filatelistycznych niezwykle popularne stało się kolekcjonowanie znaczków pocztowych. Znaleźć je możemy praktycznie w każdym domu. Jeśli będą one z okresu wczesnego PRL’u to jest z lat 40/50 mogą mieć jakąś wartość. Jeśli są to znaczki z czasów panowania Wojciecha Jaruzelskiego w roli I’go Sekretarza będą one miały wartość sentymentalną i wręcz symboliczną materialną.

Do przedmiotów kolekcjonerskich zaliczamy nawet tak niepozorne drobiazgi jak pudełka po zapałkach. Ich zbieractwo nazywamy filumenistyką. Do częściej kolekcjonowanych należą na pewno odznaczenia i medale. Te pierwsze były nadawane za różne osiągnięcia. Drugie zaś mają charakter pamiątkowy i inauguracyjny. Są odlewane w metalu, rzadziej wybijane w mennicach.

Ciekawe kolekcjonersko i piękne estetycznie są banknoty. Ich małe zagięcie nawet już zmniejsza ocenę przypisaną na skali zachowania. Część z nich uległa wymianie lub denominacjom, czyli reformom walutowym, zmieniających wartość pieniądza. Odbijane z wielu matryc, a nigdy drukowane, jak zwyczajna książka posiadają liczne zabezpieczenia. Do najpopularniejszych z nich należą znaki wodne. W wyższych nominałach znajdujemy hologramy, efekty kątowe i specjalne paski wtłaczane w papier.

 

W swoich latach dobry banknot, dziś do wartości kolekcjonerskiej musi się zachować w dobrym stanie

 

Druga po serii Lubelskiej seria banknotów w powojennej Polsce

 

Tym banknotem nadal zapłacimy w Stanach Zjednoczonych!

 

Antyki a antykwariat

Nie ma jednoznacznego nazewnictwa jak nazywamy miejsce w którym można kupić i sprzedać antyki. Antykwariaty kojarzone są w pierwszej kolejności z książkami. Stąd nazwy specjalistyczne, takie jak: antykwariat numizmatyczny, salon lub nawet gabinet numizmatyczny. W samych antykwariatach możemy znaleźć od książek współczesnych i podręczników szkolnych, po starodruki i książki bibliofilskie. Antyki kojarzoną są często z samymi meblami, jednak nie jest to prawda. W sklepie pod szyldem antyków znajdziemy wszelkiego rodzaju przedmioty ozdobne i dekoracyjne. Kolekcjonerskie i hobbystyczne sklepy zajmują się wybranymi segmentami zbierania i kolekcjonerstwa.

 

Był używany przez pokolenia, teraz to antyk

 

Wycena i sprzedaż antyków

Każdego typu przedmiotami chętnie się zajmujemy, jeśli mają one jakąś wartość do sprzedaży. Jeśli dana rzecz przedstawia tylko wartość rodzinną i sentymentalną, możemy podpowiedzieć skąd  się ona wzięła. Najważniejsze to pokazanie rzeczy do sprzedania na żywo. Zabranie zajmującego mniej miejsca zbioru do antykwariatu nie stanowi problemu. Gdy likwidacji i wyprzedaży podlega całe mieszkanie, dom lub pokój możemy przyjechać do klienta. Kupujemy wtedy wszystko, co uda się później sprzedać. Nie można określić jednej kategorii “co się sprzedaje”.  Podstawowym kryterium jest stwierdzenie, czy zbiór do sprzedania ma wartość materialną. Pomagamy to ustalić nieodpłatnie. Na życzenie sporządzamy odpłatne wyceny pojedynczych antyków. Wycena ma formę wydruku i pliku z opisem przedmiotu. W zależności od miejsca sprzedaży określamy cenę, za jaką można rzeczony obiekt sprzedać. Ceny na giełdach staroci mogą różnić się od tych wystawionych w internecie. Zwracamy uwagę, czy rzeczy z aukcji były sprzedane, czy tylko wystawione. Jeśli wyrób figurował na aukcjach stacjonarnych w domach aukcyjnych podajemy, gdzie i kiedy miało to miejsce. Antyki proszę zawsze pokazywać nam w Antykwariacie na Alei Piastów 1 lub po umówionej wizycie w domu. Wtedy ni będzie problemu z ustaleniem ich wartości i możliwościami sprzedaży.

 

A tu cały zbiór broni białej

 

 

Sklep z antykami Szczecin

W naszym sklepie z antykami w Szczecinie oferujemy profesjonalną wycenę i sprzedaż antyków.  Nasza działalność oparta jest na wieloletnim doświadczeniu i zamiłowaniu do “staroci”. Antykami potocznie odnosimy się wobec zabytkowych przedmiotów. Mają wartość nie tylko historyczną, ale także estetyczną, materialną oraz niekiedy sentymentalną. Antykami określamy m.in. książki, pojazdy, przedmioty wyposażenia domowego (np. zegary, komody, porcelany, lampy, lustra, krzesła, różne, stylowe meble czy fotele).

Stare przedmioty każdy z nas może rozumieć inaczej. Dla jednych starociami będą meble z Francji z okresu przedwojennego, dla niektórych monety z PRL-u, a dla jeszcze innych – przedmioty liczące ponad 100 lat i więcej.

Skup monet – sklep numizmatyczny

Jeśli poszukują Państwo profesjonalnego skupu monet w Szczecinie, zapraszamy do naszego renomowanego antykwariatu – Synopsis. Nasza pasja do antyków objawia się nie tylko w zamiłowaniu do starych mebli, ale także w fascynacji numizmatyką, zwłaszcza monetami.

W naszym antykwariacie specjalizujemy się w skupie monet różnego rodzaju, obejmując zarówno te wykonane ze srebra, jak i złota. Zainteresowani jesteśmy zarówno przedwojennymi monetami, jak i tymi z okresu PRL-u. Oferujemy atrakcyjne warunki zarówno dla kompletnych kolekcji, jak i pojedynczych, wyjątkowych sztuk.

Nasi doświadczeni eksperci numizmatyczni dokładnie ocenią każdą monetę, zapewniając uczciwą i konkurencyjną wycenę. Bez względu na to, czy zechcą Państwo sprzedać całą kolekcję, czy też tę jedną, wyjątkową monetę, jesteśmy gotowi podjąć się transakcji.

Najlepsza oferta z antykami – antykwariat Synopsis

Antykwariat z reguły jest miejscem, w którym możemy nabyć stare przedmioty, czyli antyki, takie jak meble, monety czy inne bibeloty. W naszym antykwariacie Synopsis w województwie zachodniopomorskim znajdą Państwo antyki różnego pokroju. Antyki może nabyć każdy, bez względu na to czy jest kolekcjonerem, bardzo często w bardzo atrakcyjnych cenach.

Nasz sklep z antykami w Szczecinie to miejsce, w którym można znaleźć także ponadczasowe dzieła sztuki. Meble stylowe czy meble art design – wszystko to znajdą Państwo tutaj, w jednym miejscu.

Antykwariat Synopsis monety