Rzeźby – wycena i skup

Germania rzeźba

Czym jest rzeźba?

Rzeźbą nazywamy przedmiot lub antyk, który powstał w trakcie skrawania materiału i rzeźbienia. Aż do uzyskania pożądanego kształtu. Drugim sposobem stworzenia rzeźby jest wykonanie formy w której na skutek wlania stopu metalu zostanie odbity oczekiwany kształt. Rzeźby starsze niż 50 lat będziemy nazywali antykami. Rzeźby przedstawiają ludzi, zwierzęta, fantazyjne sceny lub abstrakcyjne formy. Mają najczęściej postać figur. Mają głównie funkcje ozdobną. Dlatego przedmioty domowego użytku nie będą rzeźbami, choć mogą być wykonane na skutek rzeźbienia lub odlewania.

 

Scena mitologiczna

 

 

Rodzaje stopów

W zależności od użytego stopu metali do odlewu będzie zależał końcowy wygląd przedmiotu. Bardzo niedokładne odlewy z brakiem szczegółów są wykonane w mosiądzu. Na ich powierzchni widać nierówną strukturę, porowatą i z duża ilością nierówności. Są to masowe odlewy wykonywane w Europie i Indiach. Charakteryzują się średnią wagą i żółto – złotym kolorem. Rzeźby i antyki wykonane w mosiądzu będą należały do najtańszej i najmniej atrakcyjnej kategorii przedmiotów. Poniżej nich znajdują się tylko odlewy z kompozytu, czyli ciężkiego tworzywa przypominającego plastik o wysokiej gęstości. Z racji na wagę mylonego czasem z litym drewnem.

 

 

Lepszej jakości są odlewy z cynkalu. Stopu metali  z cynku i aluminium. Charakteryzują się większą ilością szczegółów, kolorem zbliżonym, ale jaśniejszym od brązu i stosunkowo niedużą  wagą. Odlewane w nim są figury do zegarów i postacie ludzkie

Do najciekawszych materiałów rzeźb należą brązy. Stopy miedzi i cyny. Rzeźby odlane z brązu mają dużą wagę, są bardzo gładkie, bez jakichkolwiek chropowatości. Dominujące kolory to od jasnego prawie złotego do ciemnego brązu po ciemne odcienie wpadające w brudną czerń.

Ponadto do odlewów wykorzystywane są różne stopy aluminium – bardzo lekkie. Żelaza z innymi metalami lub wieloskładnikowe stopy metali.

 

 

 

Wiek rzeźby

Ile dana rzeźba ma lat możemy ocenić po patynie na jej powierzchni. W zależności od barwy naloty można powiedzieć kiedy była ona wykonana. Jeśli w międzyczasie rzeźba była czyszczona, jej datowanie na podstawie patyny nie będzie możliwe. Spotykanym procesem jest postarzanie obiektów. Poddanie ich sztucznemu nakładaniu nalotu, poprzez odczynniki chemiczne.

 

Putto w brązie

 

 

Co przedstawiają rzeźby?

Główne kategorie tematów, jakie są przedstawiane to sceny mitologiczne i historyczne. Znane postacie z historii, na przykład Napoleon, rzeźby Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki i innych mężów stanu. W zależności od kraju będą to inni bohaterowie historii.

Odlewy przedstawiają również zwierzęta. Psy i inne zwierzęta domowe, sceny z polowań i zwierzęta łowne.

Rzeźby abstrakcyjne nie przedstawiają żadnych konkretnych wyobrażeń, są wykonane według stylu w estetyce, jaki dominował w danym okresie historii . Rzeźby art deco, mają charakter figur geometrycznych, okres powojenny w Polsce charakteryzują ciężkie  formy o mocno nierównej strukturze. Przywodzą one na myśl poszarpane powierzchnie, powstałe na skutek wojennych zniszczeń.

 

Rzeźba orła w drewnie

 

Jaka jest cena rzeźb?

To, ile będą warte jest zależne od osoby artysty, czyli twórcy rzeźbiarza. Miejsca w którym zostały wykonane, czyli odlewni. Stylu artystycznego i okresu oraz jakości wykonania. Istotna jest ich wielkość i waga. Najmniejsze formy niepełnych przedstawień ludzkich, czyli popiersia będą mniej warte od figur półpostaci. Te z kolei będą mniej atrakcyjne od pełnoplastycznych rzeźb bohaterów w pełnym ujęciu.

 

Germania rzeźba

 

 

Jak wycenić rzeźbę?

Do określenia jej wartości niezbędne będzie jej pokazanie na żywo  w Antykwariacie Synopsis na Piastów 1 w Szczecinie. Jeśli nie ma takiej możliwości z powodu dużej odległości. Absolutnie niezbędne będzie wysłanie wyraźnych zdjęć całej rzeźby, sygnatury autora i znaku giserni, czyli odlewni. Jeśli rzeźba taki posiada.

 

Antykwariat Synopsis monety