Literatura cenniejsza niż złoto

A czasem ewentualnie srebro i inne stopy metali nie szlachetnych, wszak z takich bito w naszych dziejach monety. Na myśli tu mam dwie dość wiekowe, ale też fundamentalne pozycje antykwaryczne na temat polskiej numizmatyki, to jest:  Pieniądz na ziemiach polskich. X – XX wiek, oraz Tysiąc lat monety polskiej Tadeusza Kałkowskiego.

Pierwsza książka to dużo materiału ilustracyjnego oraz co ważniejsze liczne tabele z datami i charakterystyką emisji. Autor odpowiada na to, co początkującego numizmatyka ciekawi najbardziej. Mianowicie: “Co można było za to kupić?” Często występujące opisy siły nabywczej i przeliczniki dobrze odpowiedzą na to pytanie. Książka nie ma charakteru katalogu, dlatego nie znajdziemy w niej cen lub określenia skali rzadkości, ma charakter typowo naukowy, jednocześnie dostarczając nam interesujących informacji o charakterze monet w ich epoce.

Dzieło Kałkowskiego to już zupełnie inny charakter. Również znajdziemy w nim bardzo dużo istotnych informacji, ale narracja książki bardziej czasem przypomina formą gawędę, nie rzadko z kwiatkami z ubiegłej epoki, jak chociażby: “apokaliptyczny najazd germański” na określenie kampanii wrześniowej.

Znajdziemy w niej jednak opis historii monetarnej na ziemiach Polski od okresu starożytności,  w tym ciekawy epizod znajdowania na naszych ziemiach wytworów mennictwa celtyckiego oraz wszelkich innych form płacideł, jak chociażby siekiery.

Odnośnie samej książki warto zwrócić uwagę z którym wydaniem mamy do czynienia, najlepiej zaopatrzyć się w wydanie trzecie poprawione. Te też jest najbardziej poszukiwane.

Na półce antykwariatu znajdują się obie pozycje i obie je serdecznie polecam, poza katalogami w których znajdziemy samą wycenę i dowiemy się czy coś co wygląda jak “bezcenny antyk” jest w rzeczywistości wartościowym numizmatem z którym warto udać się do skupu.

Monety dwójki inwestycje

Tagi:

Social:

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Antykwariat Synopsis monety