Skup wyrobów i antyków ze srebra

Czym są srebra?

Srebrami nazywamy potocznie przedmioty wykonane z tego metalu. Nie występuje on praktycznie w antykach w czystej postaci.  Najczęściej spotykamy go w stopach z miedzią, niklem i innymi metalami nieszlachetnymi. Charakteryzuje się dużą wagą w stosunku do innych metali oraz stosunkowo giętkością. Srebrną łyżkę będzie bardzo łatwo zgiąć. Sztuciec z samej miedzi, niklu, żelaza lub innych metali będzie bardzo sztywny. Srebro nie ulega korozji, ale patynuje. To znaczy, że z czasem pojawia się na nim ciemny, czasem nawet czarny nalot.

 

 

 

 

Jakie są próby srebra?

Srebro najczęściej występuje w próbie ‚800. To oznacza, że samego metalu oznaczonego jako Ag będzie w takim stopie 80%. Pozostałe 20% to inne metale, najczęściej miedź, nikiel, cynk, cyna i inne metale. Biżuteria będzie najczęściej wykonana w próbie ‚850 i 900 oraz ‚925 znanej jako Sterling. Rzadziej spotykamy próbę 950. Stopu czystego srebra, czyli ‚999 praktycznie nie używa się w przedmiotach ze względu na dużą plastyczność metalu i łatwe uszkodzenie. Historycznie spotykamy standard w zołotnikach. Antyki oznaczone w tym systemie mają najczęściej próbę 84. Oznacza to, że 84 zołotniki odpowiadają próbie 875 w systemie tysięcznym. W zaborze austriackim w XIX wieku, występował zapis łutach. Srebro 12 łutowe, to próba 750, 13 łutowe to 821,5 i tak dalej.

 

 

 

Jak rozpoznać srebro?

Metal ten najłatwiej poznać po znakach na nim umieszczonych, czyli puncach . Jeśli na przedmiocie nie ma żadnych punc, to jest bardzo duża szansa, że wyrób nie jest ze srebra. Jeśli są wybite punce, to trzeba je odróżnić od tych dla przedmiotów platerowanych lub posrebrzanych. Napis MET będzie zawsze oznaczał, że dany stop nie jest srebrem. Wybite wartości liczbowe, takie jak: 40, 60, 80, 90 będą oznaczały, że przedmiot jest tylko posrebrzany.

 

 

 

Ile kosztuje srebro?

Jego cena zależy od sytuacji na rynku surowców. Jedna uncja będzie miała 31,1 grama. Jeśli cenę srebra z danego dnia podzielimy przez tą wagę, otrzymamy ile kosztuje na giełdzie jeden gram czystego srebra. To jest próby ‚999.

 

 

 

Jakie przedmioty wykonywano ze srebra?

Z tego szlachetnego metalu wykonywano wiele przedmiotów codziennego użytku oraz medal i monety. Ze srebra robiono łyżki widelce i noże. Te ostatnie srebrne posiadały tylko rękojeści, ostrze i wypełnienie w środku rączek zrobione są z żelaza i kalafonii, pełniącej rolę kleju i spoiwa. Najczęściej spotyka się srebrne naczynia. Dzbanki na kawę i herbatę. Tace, płaskie. Patery, czyli przedmioty przypominające koszyczki, często na podwyższeniu lub z ażurowym obramowaniem. Ze stopów srebra zrobione są świeczniki na jedną świecę oraz kandelabry, czyli świeczniki na kilka świec.

 

 

 

 

Jak sprzedać srebro?

Antyki wykonane w tym metalu należy pokazać w antykwariacie. Podstawową rzeczą do ustalenia jest to czy antyk jest zrobiony ze srebra, czy posrebrzany. W drugim przypadku srebrna jest tylko cienka warstwa znajdująca się z wierzchu przedmiotu

 

 

Antykwariat Synopsis monety